Η πρόληψη από τον επιβλαβή οργανισμό Canditatus Phytoplasma Solani – Stolbur, που πλήττει τη λεβάντα και τους τρόπους αντιμετώπισης, θα αναλυθεί σε ειδική ενημερωτική εκδήλωση που διοργανώνει η Περιφερειακή Ενότητα Έβρου, στο Νομαρχείο στην Αλεξανδρούπολη, την Πέμπτη 6 Ιουνίου, στις 9:30 το πρωϊ. Κεντρικός ομιλητής, την εκδήλωσης, που απευθύνεται σε καλλιεργητές λεβάντας και σε όσους ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη καλλιέργεια, θα είναι ο Γεωπόνος Msc, προϊστάμενος του Τμήματος Φυτοϋγειονομικού Ελέγχου του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Χρήστος Αραμπατζής.
Ακολουθήστε το Agrocapital.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις![Προστασία της Λεβάντας](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2018/04/9a097d4d-a262-4d45-beb6-bf9e13fd1f26.jpg?v=637278572400000000)