Οι Δήμοι της Πελοποννήσου συμμετέχουν στο 5ο Φεστιβάλ Ελαιολάδου και Ελιάς, που πραγματοποιείται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον Πειραιά, από σήμερα μέχρι την Κυριακή. Την συμμετοχή οργανώνει η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Πελοποννήσου. Στα περίπτερα με αριθμούς 67 και 69, καθ΄ όλη τη διάρκεια της έκθεσης, προβάλλονται προϊόντα ελιάς και ελαιολάδου, που επεξεργάζονται και τυποποιούν επιχειρήσεις της Πελοποννήσου.
Στα εγκαίνια του Φεστιβάλ, σήμερα στις 7:30 το απόγευμα, θα μιλήσει ο δήμαρχος Καλαμάτας και πρόεδρος της ΠΕΔ Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας. Αύριο στις 5:30 το απόγευμα, στο πλαίσιο του 5ου Συνεδρίου Ελιάς και Ελαιολάδου θα μιλήσει η διευθύντρια του «Μανιατάκειου Ιδρύματος» Βίκυ Ιγγλέζου. Την Κυριακή στις 12:30 το μεσημέρι σεφ από την Πελοπόννησο θα μαγειρέψουν και θα προσφέρουν παραδοσιακά εδέσματα, με βάση το ελαιόλαδο
![Ξεκινά σήμερα το Φεστιβάλ Ελαιολάδου](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/files/images/img-placeholder.jpg?v=0)