Στον κόσμο του κρασιού και στους χώρους της Οινοποιίας Βεγορίτις όπου παράγεται, ξεναγήθηκαν κάτοικοι και επισκέπτες του Αμυνταίου στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής ημέρας οινοτουρισμου. Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης ή παρευρισκόμενοι δοκίμασαν για πρώτη φορά τα νέα αφρώδη κρασιά της οινοποιιας, αλλά και παλιές και νέες σοδειές.Δύο τυχεροί σε κλήρωση που θα γίνει θα κερδίσουν από δύο μοναδικά κρασιά: το βραβευμένο, με χρυσό μετάλλιο, Sauvignon Blanc 2017 και φυσικά το παλαιωμένο Ξινόμαυρο ΠΟΠ Βεγορίτις 2014, χαρακτηριστικό της περιοχής Αμυνταίου.
Ακολουθήστε το Agrocapital.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις![Ημέρα Οινοτουρισμού](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2018/03/9820c73c-6a61-4ee6-b87e-d5633e997a73.jpg?v=637278588000000000)