Στο Ελεγκτικό Συνέδριο «σκόνταψε» η Προγραμματική Σύμβαση που επρόκειτο να συνάψει η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, για τη μελέτη του πληθυσμού του ελαφιού της Ρόδου, με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Δήμο Ρόδου.
Όπως είπε χθες ο αρμόδιος για τον πρωτογενή τομέα αντιπεριφερειάρχης Φιλήμονας Ζανεττίδης, «Το Ελεγκτικό Συνέδριο απέρριψε το σχέδιο Προγραμματικής Σύμβασης, θεωρώντας πως η διαδικασία που ακολουθήθηκε παρέπεμπε σε απευθείας ανάθεση στο συγκεκριμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα» ανέφερε ο Αντιπεριφερειάρχης, Φιλήμονας Ζανεττίδης.
Κατά την κρίση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, έπρεπε να είχε προηγηθεί διαγωνισμός.
Η περιφερειακή αρχή εξετάζει το θέμα από την αρχή, θέλοντας να βοηθήσει τους αγρότες που υφίστανται ζημιές από τα ελάφια.
![Στο Ελεγκτικό Συνέδριο «σκόνταψε» η Προγραμματική Σύμβαση για τα ελάφια της Ρόδου](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2018/03/e38d7973-2b63-4bb0-9b1d-c1a02434c332.jpg?v=637278594600000000)