Ολοκληρώθηκε φωτοβολταϊκό σύστημα συνολικής ονομαστικής ισχύος 80kWp της εταιρείας Α.ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΕΕ στην περιοχή Φλεβαριώτισσα του Δήμου Αστυπάλαιας Δωδεκανήσων.
Η φωτοβολταϊκή εγκατάσταση θα παράγει ετησίως περίπου 140MWh ηλεκτρικής ενέργειας αποτρέποντας παράλληλα την εκπομπή περίπου 175 τόνων διοξειδίου του άνθρακα.
To φωτοβολταϊκό σύστημα αποτελείται από 340 φωτοβολταϊκά πλαίσια της εταιρείας Solarwatt, 5 τριφασικούς μετατροπείς Sunny Tripower 17000TL της SMA και βάσεις στήριξης της εταιρείας KB Energy Ltd.
![Φωτοβολταϊκό σύστημα ισχύος 80kWp στην Αστυπάλαια](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/files/images/img-placeholder.jpg?v=0)