Σε αντίθεση με τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας ο τρύγος στην Πάρο ήταν πρώιμος εξ’ αιτίας των μειωμένων βροχοπτώσεων και της παρατεταμένης ανομβρίας στο νησί.
Οι καιρικές συνθήκες επηρέασαν και τον όγκο παραγωγής ο οποίος μειώθηκε κατά 30%.
Το ξηροθερμικό κλίμα του νησιού δεν επέφερε την ανάγκη παρεμβάσεων για ασθένειες, για τον λόγο αυτό από άποψη υγείας των φυτών δεν παρατηρήθηκαν ασθένειες.
Εκτός από την μείωση της παραγωγής η ποιότητα των σταφυλιών κρίνεται πολύ καλή με καλή φαινολική ωρίμαση για τα κόκκινα.
![Μειωμένη η παραγωγή στην Πάρο αλλά καλής ποιότητας](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/files/images/img-placeholder.jpg?v=0)