Υποχρεωτική καθίσταται εφεξής η αναγραφή της προέλευσης γάλακτος τυποποιημένων ή χύμα γαλακτοκομικών προϊόντων.
Με βάση σχετική διάταξη και με στόχο την προστασία της εγχώριας παραγωγής και την ενημέρωση των καταναλωτών θα αναγράφεται η προέλευση όλων των ειδών γάλακτος, τυριών, γιαουρτιού, βουτύρου και όλων των επιδορπίων.
Ο ΕΦΕΤ συνιστά στις ελληνικές επιχειρήσεις «να προστατέψουν τον Έλληνα και ξένο καταναλωτή, την ελληνική διατροφή και τα μοναδικά ελληνικά αγροτικά προϊόντα.
![Γαλακτοκομικά με ταυτότητα](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2018/03/77a4e505-af28-4a84-b6ed-302eb5e8da0e.jpg?v=637278590400000000)