Αναβάλλεται ο προγραμματισμένος ψεκασμός από σήμερα στο νομό Χίου, για την καταπολέμηση του δάκου της ελιάς, στα πλαίσια του προγράμματος της Δακοκτονίας 2019.
Αιτία της αναβολής, σύμφωνα με δελτίο τύπου της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Χίου ,είναι οι ισχυροί άνεμοι και η μη εξασφάλιση της προστασίας των συνεργείων ψεκασμού .
Η διαμόρφωση του Προγράμματος Ψεκασμών θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες .
![Αναβολή δακοκτονίας λόγω ισχυρών ανέμων](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2019/06/b16d0700-4a13-4672-bbdb-98e9da26cc4e.jpg?v=637278582600000000)